AVX Corporation 06033A181K4T2A
06033A181K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A181K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A181K4T2A.pdf
Availability of 06033A181K4T2A
QUANTITY
06033A181K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A181K4T2A
Internal Part NumberEIS-06033A181K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A181K4T2A
Related Links06033A1, 06033A181K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A181K4T2A Details Description
Related parts for 06033A181K4T2A
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 36 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf