AVX Corporation 06033A1R8D4T2A
06033A1R8D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A1R8D4T2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A1R8D4T2A.pdf
Availability of 06033A1R8D4T2A
QUANTITY
06033A1R8D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A1R8D4T2A
Internal Part NumberEIS-06033A1R8D4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A1R8D4T2A
Related Links06033A1, 06033A1R8D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A1R8D4T2A Details Description
Related parts for 06033A1R8D4T2A
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
INTERFACE 128TQFP ISPMACH 5256B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf