AVX Corporation 06033A1R8DAT2A
06033A1R8DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A1R8DAT2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A1R8DAT2A.pdf
Availability of 06033A1R8DAT2A
QUANTITY
06033A1R8DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A1R8DAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A1R8DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A1R8DAT2A
Related Links06033A1, 06033A1R8DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A1R8DAT2A Details Description
Related parts for 06033A1R8DAT2A
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 4R 2.75KV HOOKE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
FUSE PTC RESET SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 296POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 20V SMD datasheet.pdf