AVX Corporation 06033A360JAT2A
06033A360JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A360JAT2A
Brief Description
CAP CER 36PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A360JAT2A.pdf
Availability of 06033A360JAT2A
QUANTITY
06033A360JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A360JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A360JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A360JAT2A
Related Links06033A3, 06033A360JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A360JAT2A Details Description
Related parts for 06033A360JAT2A
DIODE GEN PURP 600V 60A DO247 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 5.05 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf