Vishay/Dale RNC55K51R1FRBSL
RNC55K51R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K51R1FRBSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K51R1FRBSL.pdf
Availability of RNC55K51R1FRBSL
QUANTITY
RNC55K51R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K51R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K51R1FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K51R1FRBSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K51R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K51R1FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K51R1FRBSL
BOX PLASTIC BLK 1.75"L X 1.44"W datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 400VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/8-48" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO-214AA datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLER/T datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf