Yageo RC0402FR-078K66L
RC0402FR-078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-078K66L.pdf
Availability of RC0402FR-078K66L
QUANTITY
RC0402FR-078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-078K66L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-078K66L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-078K66L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-078K66L Details Description
Related parts for RC0402FR-078K66L
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
LED GREEN 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 10AWG 100' BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.11K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf