AVX Corporation 06033A3R6CAT4A
06033A3R6CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06033A3R6CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A3R6CAT4A.pdf
Availability of 06033A3R6CAT4A
QUANTITY
06033A3R6CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A3R6CAT4A
Internal Part NumberEIS-06033A3R6CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A3R6CAT4A
Related Links06033A3, 06033A3R6CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A3R6CAT4A Details Description
Related parts for 06033A3R6CAT4A
RES TEMP SENS 3.3K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN JACK R/A 2-COND OPEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC R6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.96W 3.3VOUT SNGL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf