CUI Inc. ETSA240170UDC-P5P-SZ
ETSA240170UDC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA240170UDC-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Datasheet Download
ETSA240170UDC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA240170UDC-P5P-SZ
QUANTITY
ETSA240170UDC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA240170UDC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA240170UDC-P5P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 40W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA 40W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.7A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
ApprovalscULus, GS
Power (Watts) - Max41W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA240170UDC-P5P-SZ
Related LinksETSA240170, ETSA240170UDC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA240170UDC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA240170UDC-P5P-SZ
CONN JACK WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8DIP datasheet.pdf
CONV DC-DC 75W 48VIN 3.3V NEG-EN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 5/8" 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN D-SUB BACKSHELL 9POS BLACK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
ARBOR PRESS datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf