AVX Corporation 06033C151JAT2A
06033C151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C151JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C151JAT2A.pdf
Availability of 06033C151JAT2A
QUANTITY
06033C151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C151JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C151JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C151JAT2A
Related Links06033C1, 06033C151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C151JAT2A Details Description
Related parts for 06033C151JAT2A
TRIMMER 1M OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 3A TO-92 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf