AVX Corporation 06033C153JAT4A
06033C153JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06033C153JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C153JAT4A.pdf
Availability of 06033C153JAT4A
QUANTITY
06033C153JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C153JAT4A
Internal Part NumberEIS-06033C153JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C153JAT4A
Related Links06033C1, 06033C153JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C153JAT4A Details Description
Related parts for 06033C153JAT4A
CABLE FLAT FLEX 26POS 1MM 10" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 36V datasheet.pdf
LED ARRAY 6GRN/2YLW/2RD WHT datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO AB DUAL CLIPWATT15 datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 500A 3TOWER datasheet.pdf
CONN ASSY RECEPT TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.36A 71 MOHM SMD datasheet.pdf