AVX Corporation 06033C181JAT2A
06033C181JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C181JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C181JAT2A.pdf
Availability of 06033C181JAT2A
QUANTITY
06033C181JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C181JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C181JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C181JAT2A
Related Links06033C1, 06033C181JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C181JAT2A Details Description
Related parts for 06033C181JAT2A
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MCF34K datasheet.pdf
DEV KIT FOR C8051F206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 35V SMD datasheet.pdf