AVX Corporation 06033C271JAT2A
06033C271JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C271JAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C271JAT2A.pdf
Availability of 06033C271JAT2A
QUANTITY
06033C271JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C271JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C271JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C271JAT2A
Related Links06033C2, 06033C271JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C271JAT2A Details Description
Related parts for 06033C271JAT2A
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 32HVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .187 8POS GRAY datasheet.pdf
10P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 19UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf