Hirose Electric Co Ltd HIF3BB-64PD-2.54R-MC
HIF3BB-64PD-2.54R-MC picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BB-64PD-2.54R-MC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HDR 64POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BB-64PD-2.54R-MC.pdf
Availability of HIF3BB-64PD-2.54R-MC
QUANTITY
HIF3BB-64PD-2.54R-MC Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BB-64PD-2.54R-MC
Internal Part NumberEIS-HIF3BB-64PD-2.54R-MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BB-64PD-2.54R-MC
Related LinksHIF3BB-64P, HIF3BB-64PD-2.54R-MC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BB-64PD-2.54R-MC Details Description
Related parts for HIF3BB-64PD-2.54R-MC
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60H/AE60G/HDM60H datasheet.pdf
IC MUX ECL DIFF 4:1 3.3/5 20-QFN datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 350V SCREW datasheet.pdf