AVX Corporation 06033C271JAT2A
06033C271JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C271JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C271JAT2A.pdf
Availability of 06033C271JAT2A
QUANTITY
06033C271JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C271JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C271JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C271JAT2A
Related Links06033C2, 06033C271JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C271JAT2A Details Description
Related parts for 06033C271JAT2A
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPEAKR Z=48OHM SS PORT ON EDGE datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf