AVX Corporation 06033C391MAT2A
06033C391MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C391MAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C391MAT2A.pdf
Availability of 06033C391MAT2A
QUANTITY
06033C391MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C391MAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C391MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C391MAT2A
Related Links06033C3, 06033C391MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C391MAT2A Details Description
Related parts for 06033C391MAT2A
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf