AVX Corporation 06033C393KA12A
06033C393KA12A picture photo
Mfg. Part Number
06033C393KA12A
Brief Description
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C393KA12A.pdf
Availability of 06033C393KA12A
QUANTITY
06033C393KA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C393KA12A
Internal Part NumberEIS-06033C393KA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C393KA12A
Related Links06033C3, 06033C393KA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C393KA12A Details Description
Related parts for 06033C393KA12A
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 520MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 5A TO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf