AVX Corporation 06033C472MAT4A
06033C472MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06033C472MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C472MAT4A.pdf
Availability of 06033C472MAT4A
QUANTITY
06033C472MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C472MAT4A
Internal Part NumberEIS-06033C472MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C472MAT4A
Related Links06033C4, 06033C472MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C472MAT4A Details Description
Related parts for 06033C472MAT4A
MINIGRABBER W/6-32 THREAD BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RP-N JACK STR datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD datasheet.pdf