AVX Corporation 06033C473KAT2A
06033C473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C473KAT2A.pdf
Availability of 06033C473KAT2A
QUANTITY
06033C473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C473KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C473KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C473KAT2A
Related Links06033C4, 06033C473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C473KAT2A Details Description
Related parts for 06033C473KAT2A
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/MAN/AUTO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DOUBLER PASSIVE FREQ 8-MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf