AVX Corporation 06033C473KAT2A
06033C473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C473KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C473KAT2A.pdf
Availability of 06033C473KAT2A
QUANTITY
06033C473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C473KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C473KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C473KAT2A
Related Links06033C4, 06033C473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C473KAT2A Details Description
Related parts for 06033C473KAT2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DIRECT 3PX6C TOP GU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf