AVX Corporation 06033C683JAT2A
06033C683JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C683JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C683JAT2A.pdf
Availability of 06033C683JAT2A
QUANTITY
06033C683JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C683JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C683JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C683JAT2A
Related Links06033C6, 06033C683JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C683JAT2A Details Description
Related parts for 06033C683JAT2A
IC TXRX LOW POWER RS-232 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 7.6A 9.5 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 40POS SHLD AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 36.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf