AVX Corporation 06033G224ZAT2A
06033G224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033G224ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
06033G224ZAT2A.pdf
Availability of 06033G224ZAT2A
QUANTITY
06033G224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033G224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-06033G224ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033G224ZAT2A
Related Links06033G2, 06033G224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033G224ZAT2A Details Description
Related parts for 06033G224ZAT2A
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A FEMALE 4POS 6M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf