AVX Corporation 06033J100GBTTR
06033J100GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J100GBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J100GBTTR.pdf
Availability of 06033J100GBTTR
QUANTITY
06033J100GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J100GBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J100GBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J100GBTTR
Related Links06033J1, 06033J100GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J100GBTTR Details Description
Related parts for 06033J100GBTTR
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SNAP SPADE AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 7"X5" BLCK/OR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/AC 12V 1.25A datasheet.pdf