AVX Corporation 06033J330GBTTR
06033J330GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J330GBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 33PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J330GBTTR.pdf
Availability of 06033J330GBTTR
QUANTITY
06033J330GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J330GBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J330GBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J330GBTTR
Related Links06033J3, 06033J330GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J330GBTTR Details Description
Related parts for 06033J330GBTTR
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YELLOW SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO215AB datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.05% 8W TO220-4 datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf