AVX Corporation 06035A100F4T2A
06035A100F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A100F4T2A
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A100F4T2A.pdf
Availability of 06035A100F4T2A
QUANTITY
06035A100F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A100F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A100F4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A100F4T2A
Related Links06035A1, 06035A100F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A100F4T2A Details Description
Related parts for 06035A100F4T2A
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 880MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IMPACT DC 4X8 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf