AVX Corporation 06035A101FAT2A
06035A101FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A101FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A101FAT2A.pdf
Availability of 06035A101FAT2A
QUANTITY
06035A101FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A101FAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A101FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A101FAT2A
Related Links06035A1, 06035A101FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A101FAT2A Details Description
Related parts for 06035A101FAT2A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 68MBGA datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf