AVX Corporation 06035A120F4T2A
06035A120F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A120F4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A120F4T2A.pdf
Availability of 06035A120F4T2A
QUANTITY
06035A120F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A120F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A120F4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A120F4T2A
Related Links06035A1, 06035A120F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A120F4T2A Details Description
Related parts for 06035A120F4T2A
IC REG MULTI CONFIG 12V 3A TO263 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 5SIP datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/135 3.5 BK datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 14A/18A 8DFN datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf