AVX Corporation 06035A120G4T2A
06035A120G4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A120G4T2A
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A120G4T2A.pdf
Availability of 06035A120G4T2A
QUANTITY
06035A120G4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A120G4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A120G4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A120G4T2A
Related Links06035A1, 06035A120G4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A120G4T2A Details Description
Related parts for 06035A120G4T2A
IC REG LDO 5V 1A 3DDPAK datasheet.pdf
LINKING CABLE 6WAY PLUG 200MM datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONNECTPORT X2E SE EVDO SPRINT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf