AVX Corporation 06035A121J4T2A
06035A121J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A121J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A121J4T2A.pdf
Availability of 06035A121J4T2A
QUANTITY
06035A121J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A121J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A121J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A121J4T2A
Related Links06035A1, 06035A121J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A121J4T2A Details Description
Related parts for 06035A121J4T2A
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LINE RECEIVER QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RF PROTO MODULE PAN4561 UFL SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf