AVX Corporation 06035A151F4T2A
06035A151F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A151F4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A151F4T2A.pdf
Availability of 06035A151F4T2A
QUANTITY
06035A151F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A151F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A151F4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A151F4T2A
Related Links06035A1, 06035A151F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A151F4T2A Details Description
Related parts for 06035A151F4T2A
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 2.0K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 2.00K OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
FO C/A LC RED MTRJ XG RED datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf