AVX Corporation 06035A180FA12A
06035A180FA12A picture photo
Mfg. Part Number
06035A180FA12A
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A180FA12A.pdf
Availability of 06035A180FA12A
QUANTITY
06035A180FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A180FA12A
Internal Part NumberEIS-06035A180FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A180FA12A
Related Links06035A1, 06035A180FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A180FA12A Details Description
Related parts for 06035A180FA12A
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf