AVX Corporation 06035A1R2C4T2A
06035A1R2C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A1R2C4T2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A1R2C4T2A.pdf
Availability of 06035A1R2C4T2A
QUANTITY
06035A1R2C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A1R2C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A1R2C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A1R2C4T2A
Related Links06035A1, 06035A1R2C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A1R2C4T2A Details Description
Related parts for 06035A1R2C4T2A
LED WEDG BASE T1-3/4 24V WHT DIF datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT LV 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH KVM 8 PORT 1U RACK MT PS2 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR datasheet.pdf