AVX Corporation 06035A200F4T2A
06035A200F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A200F4T2A
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A200F4T2A.pdf
Availability of 06035A200F4T2A
QUANTITY
06035A200F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A200F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A200F4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A200F4T2A
Related Links06035A2, 06035A200F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A200F4T2A Details Description
Related parts for 06035A200F4T2A
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET TSOT-23-5 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf