AVX Corporation 06035A240CAT2A
06035A240CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A240CAT2A
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A240CAT2A.pdf
Availability of 06035A240CAT2A
QUANTITY
06035A240CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A240CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A240CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A240CAT2A
Related Links06035A2, 06035A240CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A240CAT2A Details Description
Related parts for 06035A240CAT2A
CAP TANT 68UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 9PC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 56-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51.1 OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf