Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW39
FDD1-17251EBKW39 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW39
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW39.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW39
QUANTITY
FDD1-17251EBKW39 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW39
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW39
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW39
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBKW39 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW39 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW39
FUSE BRD MNT 500MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PES M18 100MM NPN 90D datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL FT800 4.3 LCD BLK BZL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf