AVX Corporation 06035A270F4T2A
06035A270F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A270F4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A270F4T2A.pdf
Availability of 06035A270F4T2A
QUANTITY
06035A270F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A270F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A270F4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A270F4T2A
Related Links06035A2, 06035A270F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A270F4T2A Details Description
Related parts for 06035A270F4T2A
IC MCU 8BIT 64KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL SIDE ENTRY M32 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XT GW1 SOLDERING TIP 2.3/3.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf