EPCOS (TDK) B43540A5826M87
B43540A5826M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5826M87
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5826M87.pdf
Availability of B43540A5826M87
QUANTITY
B43540A5826M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5826M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5826M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.18 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance1.68 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5826M87
Related LinksB43540A, B43540A5826M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5826M87 Details Description
Related parts for B43540A5826M87
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 15POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 650VA THRM PROTCT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf