AVX Corporation 06035A270K4T2A
06035A270K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A270K4T2A
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A270K4T2A.pdf
Availability of 06035A270K4T2A
QUANTITY
06035A270K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A270K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A270K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A270K4T2A
Related Links06035A2, 06035A270K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A270K4T2A Details Description
Related parts for 06035A270K4T2A
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG BRN datasheet.pdf