AVX Corporation 06035A2R0CAT4A
06035A2R0CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A2R0CAT4A
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A2R0CAT4A.pdf
Availability of 06035A2R0CAT4A
QUANTITY
06035A2R0CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A2R0CAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A2R0CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A2R0CAT4A
Related Links06035A2, 06035A2R0CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A2R0CAT4A Details Description
Related parts for 06035A2R0CAT4A
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB 92LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 184 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf