AVX Corporation 06035A2R0J4T2A
06035A2R0J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A2R0J4T2A
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A2R0J4T2A.pdf
Availability of 06035A2R0J4T2A
QUANTITY
06035A2R0J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A2R0J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A2R0J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A2R0J4T2A
Related Links06035A2, 06035A2R0J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A2R0J4T2A Details Description
Related parts for 06035A2R0J4T2A
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 18.5A 1.7 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
OSC VCSO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf