AVX Corporation 06035A2R7DAT2A
06035A2R7DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A2R7DAT2A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A2R7DAT2A.pdf
Availability of 06035A2R7DAT2A
QUANTITY
06035A2R7DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A2R7DAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A2R7DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A2R7DAT2A
Related Links06035A2, 06035A2R7DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A2R7DAT2A Details Description
Related parts for 06035A2R7DAT2A
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 170 OHMS SMD datasheet.pdf
IC PHASE-LOCKED LOOP LOPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W UFRM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf