AVX Corporation 06035A320FAT2A
06035A320FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A320FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 32PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A320FAT2A.pdf
Availability of 06035A320FAT2A
QUANTITY
06035A320FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A320FAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A320FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance32pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A320FAT2A
Related Links06035A3, 06035A320FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A320FAT2A Details Description
Related parts for 06035A320FAT2A
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf