AVX Corporation 06035A3R3B4T2A
06035A3R3B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R3B4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R3B4T2A.pdf
Availability of 06035A3R3B4T2A
QUANTITY
06035A3R3B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R3B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R3B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R3B4T2A
Related Links06035A3, 06035A3R3B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R3B4T2A Details Description
Related parts for 06035A3R3B4T2A
RECT BRIDGE 1000V 70A MTK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf