AVX Corporation 06035A3R6B4T2A
06035A3R6B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R6B4T2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R6B4T2A.pdf
Availability of 06035A3R6B4T2A
QUANTITY
06035A3R6B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R6B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R6B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R6B4T2A
Related Links06035A3, 06035A3R6B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R6B4T2A Details Description
Related parts for 06035A3R6B4T2A
JUMPER-H1502TR/A3049A/H1502TR 8" datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LINK MODULE COMPOBUS/S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .178M 21POS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 200MA 2 OHM TH datasheet.pdf
XNT 1LX SOLDERING TIP 0.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf