AVX Corporation 06035A3R6DAT2A
06035A3R6DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R6DAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R6DAT2A.pdf
Availability of 06035A3R6DAT2A
QUANTITY
06035A3R6DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R6DAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R6DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R6DAT2A
Related Links06035A3, 06035A3R6DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R6DAT2A Details Description
Related parts for 06035A3R6DAT2A
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 36A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V C0K RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY F/T 22AWG datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf