AVX Corporation 06035A471K4T2A
06035A471K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471K4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471K4T2A.pdf
Availability of 06035A471K4T2A
QUANTITY
06035A471K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A471K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471K4T2A
Related Links06035A4, 06035A471K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471K4T2A Details Description
Related parts for 06035A471K4T2A
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.08 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TOWER BOARD 56F8400 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf