AVX Corporation 06035A6R0DAT4A
06035A6R0DAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R0DAT4A
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R0DAT4A.pdf
Availability of 06035A6R0DAT4A
QUANTITY
06035A6R0DAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R0DAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A6R0DAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R0DAT4A
Related Links06035A6, 06035A6R0DAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R0DAT4A Details Description
Related parts for 06035A6R0DAT4A
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
EVAL KIT datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 33.1" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 5POS SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 150W datasheet.pdf