AVX Corporation 06035A751GAT2A
06035A751GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A751GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A751GAT2A.pdf
Availability of 06035A751GAT2A
QUANTITY
06035A751GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A751GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A751GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A751GAT2A
Related Links06035A7, 06035A751GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A751GAT2A Details Description
Related parts for 06035A751GAT2A
WIRE TIE BLUE 6"L datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 8A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CEVIEW LITE RUNTIME 300 TAGS datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SM06-SP50, SPRING SS datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL datasheet.pdf