AVX Corporation 06035A7R0JAT2A
06035A7R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R0JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R0JAT2A.pdf
Availability of 06035A7R0JAT2A
QUANTITY
06035A7R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A7R0JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R0JAT2A
Related Links06035A7, 06035A7R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R0JAT2A Details Description
Related parts for 06035A7R0JAT2A
CONN RCPT WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220F datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf