AVX Corporation 06035A7R5BAT2A
06035A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R5BAT2A.pdf
Availability of 06035A7R5BAT2A
QUANTITY
06035A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R5BAT2A
Related Links06035A7, 06035A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 06035A7R5BAT2A
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 3POS SIDE ENTRY datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
MST BARRIER 18X20" 6.5MIL 100PK datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf