AVX Corporation 06035A8R0DAT2A
06035A8R0DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A8R0DAT2A
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A8R0DAT2A.pdf
Availability of 06035A8R0DAT2A
QUANTITY
06035A8R0DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A8R0DAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A8R0DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A8R0DAT2A
Related Links06035A8, 06035A8R0DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A8R0DAT2A Details Description
Related parts for 06035A8R0DAT2A
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER I2C STEP DVR SOIC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HMIK HEAD+TABLE BEL FEMALE IDC datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 50POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf